آیا میدانید سبک روستیک چیست ؟

آیا میدانید به چه سبکی روستیک میگویند ؟ آیا از ویژگی های سبک روستیک اطلاع دارید ؟ آیا میدانید چه رنگبندی و متریالی سبک روستیک را از بقیه سبک ها متمایز میکند ؟

دکوراسیون داخلی گرین هوم شما را در این زمینه راهنمایی می کند :

یکی از روش‌هایی که باعث وارد شدن طبیعت در دکوراسیون می شود  سبک روستا روستیک است. در این سبک، ‌سادگی و خلوص همراه‌ آرامش در فضای چیدمان شده حضور دارد. در این سبک همواره تلاش بر این است تا با به کارگیری از بافت های سنتی و متریال های با نمای قدیمی ظاهر محیط را به سبکی ساده و بدون آلایش تبدیل کنیم .

سبک روستیک

کاشی‌های سفالین، قفسه‌ها و میزهای ساخته شده از جنس چوب واقعی ، وجود لوازم تزیینی کاربردی ساخته شده از بافته‌های حصیری، میز و صندلی‌هایی ساخته شده از چنین مواردی از مثال‌های کاربردی این سبک است. همچنین وجود فرش‌های بافته شده از الیاف طبیعی مانند فرش‌های کرکی یا پشمی، گبه یا گلیم نیز مصداق افزودن رنگ‌های زیبایی است به این ترکیب طبیعت‌گرایانه با سبک روستایی. در این سبک انواع سنگ‌های طبیعی نیز می‌تواند به عنوان عنصری ساختاری- تزیینی روی دیوار یا کف به کار رود. همین‌طور سنگ‌های طبیعی هم با خود رنگ‌های زیبا و آرامش‌بخشی به محیط می‌آورند.

انتخاب اسباب و اثاثیه و مبلمان هماهنگ با این سبک، شخصیت فضای دلخواه را تشکیل می‌دهد. اصولا وجود لوازم و اثاثیه قدیمی در این سبک کاربرد دارد. توجه داشته باشید این‌گونه وسایل هرگز درخشان و جلاخورده نیستند، بلکه رویه‌ طبیعی ماده سازنده آنها و ماتی خاصی که در ذات این مواد وجود دارد باید حفظ شود؛ چوب‌ها، چرم یا سنگ یا پارچه‌ها و منسوجاتی فاقد درخشش و جلا؛ البته این امر به این معنا نیست که فقط باید از وسایل قدیمی بهره برد؛ برعکس می‌توان مجموعه وسیعی از ترکیب و تلفیق‌های مختلف به وجود آورد؛ فقط باید توجه داشت که همواره “طبیعت” به عنوان الگوی اصلی مورد نظر باشد.

 سبک روستیک

یکی از عوامل تزیینی در این سبک، استفاده از شیوه پتینه روی لوازم یا دیوارهاست . عامل دیگر، وجود صنایع دستی در اشکال مختلف آن در فضاست؛ از قبیل بشقاب‌ها و لیوان‌های سرامیکی نقاشی شده و لعاب خورده. همچنین اشیای قدیمی که از مادربزرگ‌های خانواده باقی مانده‌اند، عنصر تزیینی و با اصالت این سبک خواهد بود. به هر‌حال، استفاده دوباره از وسایل قدیمی کمک قابل توجهی به حفظ طبیعت است.

 سبک روستیک

پارچه‌های طبیعی مانند پشم، کتان، نخ، پنبه و. . . از عناصر مهم دکوراسیون روستیک است که برای پوشش مبلمان و اجزای آن در کنار چوب یا حصیر به کار می‌رود. در این سبک نقوش پارچه‌ها شامل انواع راه‌راه، چهارخانه و شطرنجی‌‌ها و نقوشی از گیاهان و گل‌هاست. پرده‌ها نیز اگر ساده و بی‌نقش نباشند، از همین انواع خواهند بود و اندازه تمام‌قدی دارند که تا روی زمین می‌رسد و از چوب‌پرده‌های چوبی آویزان می‌شوند. پارچه‌های پرده هم از جنس‌‌هایی از قبیل کتان‌های ضخیم یا پنبه‌ای و به هرحال از نوع پارچه‌های طبیعی هستند.

سبک روستیک

پارچه‌های قدیمی یا دوختن قسمت‌های سالم پارچه‌های قدیمی به یکدیگر، یک روش جالب و سرگرم‌کننده برای به وجودآوردن رومیزی‌هایی است که در عین اصالت، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند و از هنر و سلیقه صاحبخانه حکایت می‌کنند. کوسن‌های زیبایی نیز می‌توان از تکه‌پارچه‌های قدیمی دوخت (باتوجه به هماهنگی یا تضاد با نقش و رنگ پارچه‌های رومبلی و صندلی‌ها). پارچه‌هایی با بافت‌های درشت مانند جاجیم یا پارچه‌های گونی‌بافت که روی آنها نقاشی یا گل‌دوزی شده باشد نیز انتخاب خوبی است. از کامواهای رنگی یا نخ‌های گلدوزی یا روبان‌های رنگی و متفاوت که بتوان از میان بافت درشت آنها را رد کرد نیز می‌توان به پارچه‌هایی خاص و زیبا رسید که به فضای منحصربه‌فرد شما هویت جذاب و ابتکاری می‌بخشد. رنگ‌ها در این سبک، عموما خاموشند و آرام و از طبیعت الهام می‌گیرند. مثل ترکیب رنگ‌های کرم و رنگ‌های روشن آن (ترکیب با سفید)، انواع زردهای ترکیب شده با سفید و خاکستری یا انواع رنگ‌های خاکی مانند آجری، قهوه‌ای‌ها، زیتونی‌ها و. . . در کنار رنگ‌های قوی مانند شکلاتی یا خاکستری‌های تیره.