دسته‌بندی نشده

نحوه تمیزکردن کاغذدیواری

نحوه شست و شو کاغذدیواری

 نحوه تمیزکردن کاغذدیواری

یکی از مهمترین سوال هایی که امروزه برای علاقه مندان به علم طراحی و مصرف کنندگان به وجود آمده است نحوه تمیزکردن کاغذدیواری و مراقبت بیشتر از آن میباشد. به همین جهت سعی برآن داریم تادر مقاله ای جامع و کامل این موضوع رابررسی کنیم. شرکت دکوراسیون داخلی گرین هوم با سابقه طولانی دراجرا و نصب انواع کاغذدیواری شما را راهنمایی می کند. کاغذ دیواری میکروب و گردو غبار را به خود جذب می‌کند.

به‌همین‌ جهت تولید کنندگان و واردکنندگان کاغذ دیواری بیشتر روی  کاغذدیواری های قابل شست و شو سرمایه گذاری میکنند. به همین جهت اکثر کاغذ دیواری ها قابل تمیز شدن می باشند و براساس میزان کثیفیِ کاغذ دیواری می‌توان با استفاده از روشهای متداول و صحیح و استفاده از پاک کننده های غیر اسیدی به راحتی آن را نظافت و لکه زدایی نمود. با ما همراه باشید، تا در این مقاله شما را با روش‌های متداول و صحیح تمیز کردن کاغذ دیواری آشنا کنیم.

نحوه شست و شو کاغذدیواری 4

تمیز کردن کاغذدیواری

ابتدا نوع کاغذدیواری خود را مشخص نمایید. تمیز کردن کاغذ دیواری از جنس وینیل و یا پی وی سی (نوعی پلاستیک) کاملاً راحت و بدون دردسر می باشد . برخی از کاغذ دیواری ها از جنس الیاف های طبیعی و یا پارچه ای و یا کاغذدیواری هایی از جنس پوست تنه درخت که اصطلاحاً دوست دار محیط زیست نامیده می شوند و برای افرادی که دچار آسم و یا مشکلات تنفسی هستند مناسب می باشند، نظافت خاص و نگهداری سخت تری به نسبت به کاغذ دیواری‌های دیگر دارند. با آکریل یا وینیل پوشیده شده است که به‌راحتی قابل شست‌وشو است. کاغذ دیواری الیافی نباید کاملاً خیس شوند چون در این صورت با سایش روی سطح آن بافت کاغذ از بین می رود .
نحوه شست و شو کاغذدیواری

نحوه تمیزکردن کاغذدیواری

 مقدار چند قطره مایع ظرف‌شویی را در یک ظرف آب‌ ولرم کاملاً حل کنید. برای جلوگیری از تغییر رنگ کاغذ دیواری از شوینده‌ی مناسب استفاده کنید. یک حوله یا اسفنج را به محلول آماده شده آغشته نموده و آب اضافه‌ی آن را کاملاً بگیرید. ابتدا در قسمت از دیوار که کمتر در دید می باشد، محلول را امتحان نمایید. در صورت نبودن مانع فرایند تمیز کردن را ادامه دهید. تمیز کردن را با حرکات دورانی ، بالا به پایین یا عمودی انجام دهید.
استفاده از شوینده‌ی زیاد حالت چسبندگی ایجاد کرده و مانع پاک شدن گرد وغبار می شود.
 نیازی نیست برای تمیز کردن کاغذ دیواری حتماً از دستمال خاصی استفاده شود. استفاده از اسفنج نرم برای انجام نظافت مناسب می باشد.  کاغذ دیواری را بشویید و خشک کنید
در این قسمت ظرف دیگری را با آب ولرم پر کنید. سپس دو عدد دستمال برداشته یکی را با آب خیس نموده و دیگری خشک باشد. ابتدا دستمال نمدار را روی سطح کاغذدیواری بکشید و وقتی تمامی قسمتهای دیوار را تمیز نمودید با دستمال خشک روی آن بکشید تا اگر کاغذدیواری بیش از حد معمول خیس شده بود رطوبت آن کامل گرفته شود.
نحوه شست و شو کاغذدیواری 1

 گردگیری کاغذ دیواری

بهترین و موثرترین روش برای پاک کردن گرد و غبار از روی دیوار استفاده از جاروبرقی می باشد.ابتدا قبل از شروع به پاکسازی، برس مخصوص غبار روبی دیوار را روی لوله ی جاروبرقی نصب کنید. بنا به میزان طول لوله‌ی جاروبرقی شاید به یک نردبان برای دسترسی راحت تر به نقاط بالاتر دیوار نیاز داشته باشید. این کار سبب می شود که روی کاغذ دیواری شما خط و خش و خراشی ایجاد نشود و سرعت عمل شما را بالا ببرد. هر بار مقدار کمی از دیوار را تمیز نموده و این کار را ادامه داده تا دیوارها عاری از هرگونه گردو خاک شوند. برای استفاده صحیح تر از جاروبرقی و نحوه تمیزکردن کاغذدیواری که خاک روی آن نشسته ترجیحاً آن را کمی با فاصله روی سطح آن گرفته شود. این عمل باعث می شود درصد خط و خش به صفر برسد.
نحوه شست و شو کاغذدیواری 6
 گردگیری با دستمالاین راحت ترین و متداولترین روش برای تمیز کردن جزئی کاغذ دیواری می باشد،که ممکن است بیشتر از سایر روشها در طول زمان کوتاه صورت گیرد و همچنین آسیب کمتری در دراز مدت به کاغذدیواری وارد نماید.
دستمال مخصوص گرد گیری را کمی نمدار نموده و روی سطح کاغذدیواری بکشید. این کار را بدون خشونت و با آرامش انجام دهید تا بافت کاغذدیواری آسیب نبیند. ای کار را تا جایی که تمامی سطوح دیوار تمیز شود ادامه دهید .
نحوه شست و شو کاغذدیواری 7

 

 لکه‌زدایی

نحوه تمیزکردن کاغذدیواری که با علامت مداد شمعی کثیف شده است می توانید با استفاده از کاردک نرم این کار را انجام دهید . دومین روش این است که می توانید دستمال توالت را روی لکه گذاشته و با استفاده از قرار دادن اتو با حرارت بسیار پایین روی دستمال برای چند ثانیه لکه را از سطح کاغذدیواری جدا نمایید.این کار را به صورتی انجام دهید که کاغذ دیواری آسیبی نبیند. در صورت قابل شست و شو بودن کاغذدیواری می توانید از مواد پاک کننده نیز برای پاک کردن لک مداد شمعی استفاده نمایید و دستمال آغشته به پاک کننده را روی سطح کاغذ دیواری بکشید تا زمانی کاملاً لکه برطرف شود.

نحوه شست و شو کاغذدیواری 5

پاک کردن لکه‌ی چربی

ابتدا یک دستمال توالت را روی لکه چربی قرار دهید سپس اتو را با حرارت پایین روی دستما قرار دهید. این کار باعث می شود لکه روی دستما قرار گیرد و کاغذدیواری پاک شود.
می توانید از روش دیگری برای پاک کردن لک کاغذ دیواری وینیل استفاده نمایید . ابتدا مقداری پودر تالک را روی دستمال کاغذی بریزید و به مدت 10 دقیقه آن را روی سطح کاغذدیواری نگهدارید . و بعد از آن با استفاده از قاشق و یا مسواک نرم پودر را از روی دیوار بردارید . لکه چربی از بین می رود.

 ازبین بردن لکه‌ی نوشیدنی

پارچه را درون ظرف پراکسیدو پودر صابون خیس کنید و ترکیب بدست آمده را روی دیوار بزنید. اجازه دهید تا به‌مدت ۵ دقیقه روی سطح دیوار بماند. در این مدت زمان ترکیب به لکه می‌چسبد. سپس با یک حوله‌ی مرطوب لکه را بردارید و با دستمال کاغذی دیوار را خشک کنید.
درصورتی‌که این روش مؤثر نبود می‌توانید از سدیم پِرکربنات استفاده کنید که لکه را سفید می‌کند. پارچه را به این پاک‌کننده آغشته کنید و به‌مدت ۴ تا ۶ دقیقه روی لکه قرار دهید. با برداشتن پارچه، لکه ازبین می‌رود. با استفاده از یک دستمال یا حوله‌ی تمیز و مرطوب، آن ناحیه را پاک و درنهایت با یک دستمال خشک محل موردنظر را خشک کنید.
نحوه شست و شو کاغذدیواری 3