کاغذ دیواری

رنگ مناسب اتاق خواب کدام است ؟

رنگ مناسب اتاق خواب کدام است ؟

رنگ مناسب اتاق خواب

کدام رنگ مناسب اتاق خواب نیست؟ آیا تا حالا دچار بد خوابی شده‌اید؟ پیش آمده که از خستگی به اتاق پناه ببرید اما خواب از سرتان بپرد؟ بی خوابی یک تجربه سخت و طاقت فرساست، که اکثر ما با آن آشنا هستیم. علاوه بر اینکه شب را حرام میکند؛ روز بعد سردرد، گیجی و خستگی را در پی خواهد داشت. تجربه ثابت کرده که رنگ اتاق خواب، منبع مشکلات خواب است. انتخاب نادرست رنگ، حتی با وجود بهترین کالاهای خواب استراحت را برایتان دشوار میکند. پس انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب بسیار ضروری است‌. در ادامه به بررسی بهترین و بدترین رنگ برای اتاق خواب خواهیم پرداخت.

 

رنگ ها چگونه روی رفتار تاثیر می گذارند؟

در روانشناسی رنگ‌ها متوجه شدیم که رنگ‌ها ما را احاطه کرده‌اند. یعنی هر کدام از آنها میتوانند، تاثیر مثبت یا منفی بر روی خلق و خو ما بگذارند. مفاهیم درونی ما نسبت به هر رنگ چیزی متفاوت بیان میکند. مثلا هنگام دیدن رنگ قرمز چه احساسی دارید؟ در مورد رنگ زرد و آبی چطور؟ رنگ مناسب اتاق خواب میتواند گرم و سرد بودن اتاق را تغییر دهد.  قدرت رنگ‌ها به قدری بالاست که حتی میتواند طعم غذا را عوض کند!! یا خرید هیجانی را به همراه داشته باشد. پس با داشتن آگاهی از روانشناسی رنگ‌ها میتوان یک فضای ایده آل ایجاد کرد.

 

رنگ مناسب اتاق خواب کدام است؟

به بیان کلی، رنگ های اصلی نسبت به سایه رنگ‌ها اصلا برای اتاق خواب مناسب نیستند. حتی متخصصان خواب گفته اند که از روکش‌های صاف و براق استفاده کنید. چرا که در این صورت رنگ‌ها جلوه ملایم و لطیف تری به خود میگیرند.
طبق تحقیقاتی که در هتل تراولوج انگلستان انجام شده رنگ‌ها بر روی کیفیت خواب تاثیر میگذارند. در این مطالعه ۲۰۰۰ اتاق خواب را بررسی کرده‌اند تا بهترین و بدترین رنگ‌ها را شناسایی کنند. مثلا کدام مانع خواب و کدام منجر به افزایش خواب میشود.

 

رنگ مناسب اتاق خواب کدام است ؟

کدام رنگ‌ها برای اتاق خواب مناسب نیست؟

  • بنفش

بنفش رنگ مناسب اتاق خواب به شمار نمیرود. درسته که رنگ بنفش نشان دهنده شکوه و جلال میباشد. اما ویژگی خلاقانه و الهام بخش آن قادر است بر روی رویاها و کابوس های ما تاثیر بگذارد. طبق این تحقیقات مشخص شد که کمترین خواب در مجاورت رنگ بنفش قرار دارد. فردی که در اتاق خواب بنفش قرار دارد؛ میتواند به اندازه ۵ ساعت و ۵۶ دقیقه خواب راحت داشته باشد.

  • قرمز

همه شما میدانید که قرمز، رنگ اعلام خطر به صورت جهانی است. پس مسلما نمیتواند خواب راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد. این رنگ همان اندازه که حس هیجان، عشق، انرژی را ایجاد میکند، فشار خون را هم بالا میبرد. فردی که در مجاورت این رنگ قرار دارد تنها میتواند ۶ ساعت و ۵۸ دقیقه بخوابد.

  • قهوه‌ای

قهوه ای نیز رنگ مناسب اتاق خواب شما نمیتواند باشد. قهوه‌ای دومین رنگ نامناسب است که کمترین میزان خواب را در بر دارد. برای اغلب افراد رنگ قهوه‌ای به جزء لاینفک اتاق خوابشان تبدیل شده است. بدین ترتیب احساس غم و اندوه را القا میکند. از طرفی حس دلتنگی را القا میکند که به عنوان بدترین رنگ شناخته شده است. فردی که در این اتاق قرار داشته باشد تنها میتواند ۶ ساعت و ۵ دقیقه استراحت کند.

  • خاکستری

رنگ دیگری که محبوب و خنثی است طیف خاکستری است. این رنگ نیز با دلتنگی و افسردگی همراه است. چنین طیف هایی آرامش را ا فضای اتاق دور میکند. همانطور که نمی خواهید اتاق خواب شما تحریک کننده باشد. خواب مطلوب کسانی که در معرض این رنگ قرار دارند ۶ ساعت و ۱۲ دقیقه است.

  • طلایی

رنگ طلایی روشن، آفتابی و گرم است پس رنگی مناسب به شمار میرود. اما در ارتباط با ثروت میتواند، در بعضی افراد نگرانی های مالی را ایجاد کند. افراد در معرض این رنگ میتوانند ۶ ساعت و ۴۳ دقیقه بخوابند.

تمامی نکاتی که به شما نشان میداد کدام رنگ ها، برای اتاق خواب شما مناسب نیست را مطرح کردیم. همچنین شما میتوانید با در نظر گرفتن این موارد و سلیقه شخصی خود رنگی را انتخاب کنید. این رنگ باید متناسب با خلقیات و روحیات شما باشد تا آرامش داشته باشید.