پارکت چوب, پارکت لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟! کدام یک بهتر است؟!

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟! کدام یک بهتر است؟! از اصلی ترین تغییراتی که میتواند بر روی فضای داخلی منزل شما، تغییرات اساسی ایجاد کند؛ تعویض کف پوش است. اگر این پوشش به درستی انتخاب شود باعث ایجاد یک هماهنگی، بین دکوراسیون خانه میشود. همچنین یک محیط با نور پردازی عالی و گرم و دوست داشتنی فراهم خواهد شد.‌
انواع مختلفی از کف پوش ها وجود دارد که میتوان به پارکت و لمینت اشاره کرد. اغلب میپندارند که این دو پوشش مایه هم هستند. اما کاملا بالعکس میباشد. بین این دو محصول تفاوت هایی وجود دارد، که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

پارکت چیست؟!

این محصول از جنس چوب طبیعی تهیه شده است. برای این نوع پارکت فرایند خاصی در نظر نمیگیرند. بلکه چوب درختان را به الوار تبدیل میکنند. سپس به ابعاد مشخصی برش میزنند و در هنگام نصب استفاده میکنند. ناگفته نماند که در پایان کار بر روی آن لاک و ساک میزنند. تنها تفاوت بین پارکت‌ها، در نوع چوب بکار رفته میباشد. از بارز ترین تفاوت پارکت و لمینت، میتوان به قیمت بالای پارکت اشاره کرد. این کف پوش‌ها بیشتر در دکوراسیون های تاریخی و داخلی استفاده میشود.

 

لمینت چیست؟!

این محصول در بازار به پارکت لمینت معروف است. که از چند لایه چوب فشرده تشکیل شده است. لازم به ذکر است که این لمینت کاملا از چوب درختان تهیه نمیشود. با اینکه نقش نگاری جذاب در نگاه اول برای مصرف کننده ایجاد میکند. از جمله تفاوت پارکت و لمینت میتوان به قیمت پایین لمینت اشاره کرد. همچنین لمینت‌ها مقاومت بیشتری در مقابل آب دارند.

 

کدام یک مقاوم تر است پارکت یا لمینت؟!

پارکت از چوب خالص تهیه میشود به هنین دلیل نسبت به آب بسیار حساس است. پس اگر بخشی از آن خیس شود باد میکند. برای همین توصیه مسشود که ا آنها در محیط خیس همچون آشپزخانه استفاده نکنند. در نقطه مقابل، لمینت مقاومتی دارد که پارکت ندارد.

 

نحوه‌ نصب

مهم ترین تفاوت بین این دو پوشش، هنگام نصب مشخص میشود. هنگام نصب پارکت، از چسب مخصوص استفاده میشود. بعد خشک شدن چسب، سطح آن را ساب میزنند. بعد از لاک استفاده و بعد از طی ۲۴ ساعت میتوان وسایل منزل را روی آن چید.
اما لمینت برای نصب به چسب نیاز ندارد. در اطراف تمامی قطعات آن، شیارهایی وجود دارد. به این شیارها کلیک میگویند؛ که به صورت نر و ماده در هم چفت میشوند. قابلیت جابجایی نیز دارد و برای مستاجران مناسب میباشد‌.

 

در طول عمر

در این بابت باید بگوییم، که دوام و عمر پارکت از لمینت بیشتر است. اگر از پارکت به درستی استفاده کنید میتواند ۴۰ الی ۵۰ سال عمر کند. اما در نقطه مقابل عمر مفید لمینت برابر ۱۰ سال است. همچنین چون پارکت طبیعی میباشد؛ به راحتی طرح و نقش خود را از دست نخواهد داد‌

 

در برابر اجسام نوک تیز کدام یک مقاوم تر است؟!

افرادی که کودک پر جنب و جوش دارند اصلا از پارکت استفاده نکنند. چرا که این محصول در برابر اشیاء تیز مقاومت کمتری دارد. در مقابل لمینت گزینه مناسب برای این افراد است.

 

تفاوت پارکت و لمینت در قیمت

خب، همانطور که گفتیم پارکت یک کف پوش لوکس به حساب می‌آید. پس باید اختلاف قیمتی با لمینت داشته باشد‌. لازم است بدانید لمینت حتی از سرامیک و سنگ قیمت پایین تری دارد.

 

سایر نکات درباره تفاوت این کف پوش‌ها

  • در صورت آسیب، لمینت را میتوان به راحتی تعویض کرد اما پارکت را نه.
  • پارکت از تنوع کمتری بهره میبرد. چون  از چوب اصلی درختان است.
  • لمینت حس چندان خوبی به شما منتقل نمیکند. چرا که پارکت طبیعی تر پس حس بهتر منتقل میکند.
  • آن پوششی که دوستدار محیط زیست است، پارکت است. علت این موضوع طبیعی بودن آن است.

در پایان تفاوت پارکت و لمینت متوجه شدیم که لمینت مزایای بیشتری نسبت به لمینت دارد. به همین دلیل پرکاربرد و محبوب تر است. هرچند که پارکت هم میتواند یک انتخاب درست برای منزل، محل کار و … باشد.