پارکت لمینت

پارکت لمینت ضد آب چیست و چه کاربردی دارد؟

پارکت لمینت ضد آب چیست و چه کاربردی دارد؟

پارکت لمینت ضد آب چیست؟ چه کاربردی دارد؟

پارکت لمینت ضد آب امروزه در فضاهای گوناگونی استفاده میشود. بسیاری از مردم به فکر بازسازی منزل خود هستند. پس دنبال یک کف پوش مناسب هستند. مقاومت در برابر آب و رطوبت یک فاکتور مهم محسوب میشود.
پوششی که قابلیت شستشو دارد، مثل سرامیک و سنگ ۱۰۰% سطحی لغزنده خواهد داشت. پس امنیت کودکان و سالمندان ممکن است به خطر بیفتد. پارکت لمینت های ضد آب علاوه بر زیبایی، در صورت خیس شدن لغزنده نخواهد شد. در ادامه به برسی این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

ویژگی های پارکت لمینیت ضد آب

در گذشته پیش از ابداع و تولید پارکت لمینت ها ، پارکت های چوبی تنها کفپوش موجود با طرح چوب بود که با توجه به قیمت بسیار بالا و نظافت دشوار ، کمتر مورد استفاده قرار می گرفت. پارکت ها از چوب ساخته می شوند و امکان شستشوی آنها به وسیله ی آب میسر نبود. اما دیری نگذشت که نسل جدید کفپوش های طرح چوب طبیعی با عنوان پارکت لمینت در بازار وارد شد. این محصول مزایای بسیاری داشت و مسئله تماس با آب نیز برطرف شده بود.

 

لایه های محافظ در برابر آب

اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده باشید، احتمالا با ساختار کف پوش های لمینت آشنا هستید. این کف پوش ها دارای مغزیMDF/HDF (نوعی چوب فشرده) هستند. با یک لایه ی لمینیت (Laminate) نیز پوشیده شده اند. این لایه علاوه بر اینکه در برابر ساییدگی مقاومت دارد، مانع نفوذ آب و رطوبت به داخل کفپوش میشود. پس چوب را ضد آب میکند. بنابراین اگر سطح کف پوش به هر نحوی خیس بشود، از متورم شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

تنها راهی که در لمینت ضد آب وجود دارد تا خیس شود. کلیک های بین اتصال لمینت ها به همدیگر است. پس تیم اجرایی نصب، باید بین این کلیک ها را پارافین بزنند. به این شکل از نفوذ آب جلوگیری خواهند کرد.

کاربرد های این لیمنت ها

کاربرد این لمینت ها همانطور که از نامش پیداست. در آب و هوای مرطوب میباشد. همیشه در مناطق شمالی و جنوبی کشور که همواره مرطوب است؛ در نصب پارکت با مشکل مواجه بودیم. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی پارکت هایی وجود دارد که این مشکل را حل کرده است. پس قابلیت نصب در مناطق مرطوب را دارد.
در برند های ایرانی می توانیم به پارکت استار فلور، فورمیکا و… اشاره کرد. از معروف ترین برند های وارداتی در بازار پارکت آکوا فلور ساخت کشور ترکیه است.

تشخیص ضد آب بودن آن

  1. ناخن تان را روی لمینت بکشید. احتمالا حس میکنید موادی در زیر ناخن شما جمع شده است. این ماده همان ماده‌ای است که از نفوذ آب به لمینت جلوگیری میکند. همچنین اگر لایه لمینت آسیب دید نشان دهنده استاندارد نبودن و بی کیفیت بودن مواد است.
  2. مواد مورد استفاده اگر مرغوب نباشد در برابر نور خورشید تغییر حالت میدهد. اگر لیمنت در مقابل نور قرار بگیرد تغییر رنگ خواهد داد. پس لمینت ضد آب از دوام کمتری برخوردار است.
  3. تایل لمینت را در آب قرار دهید. قطرات آب را مشاهده خواهید کرد. یکبار دیگر این عمل را برای مدت طولانی تکرار کنید. اگر همچنان شاهد قطرات آب بودید. نشان دهنده کیفیت خوب لمینت های ضد آب است.

اشتباهات رایج در مصرف کنندگان

اغلب افراد فکر میکنند این ضد آب بودن به معنای مقاومت بالا، در برابر مقدار زیادی آب است. ولی این ضد آب بودن متفاوت تر از سرامیک یا موزائیک است. و فقط برای تمیز کردن پارکت طراحی شده است. پس در مقابل آب زیاد مقاوم نیستند. بلکه در مقابل رطوبت و شستشو بوسیله تی نم دار مقاوم هستند.

توصیه میکنیم پیش از تصمیم نهایی و خرید کف پوش با یک کارشناس و نصاب مشورت کنید. توضیح دهید کف پوش را برای چه مکانی؟ با چه میزان رطوبت و تماس با آب نیاز دارید؟

 

محصولات مشابه